Flok Yapıştırıcısı ve Uygulanması Nasıl Yapılır?

Flok yapıştırıcısı elektriksel olarak iletken olmalıdır. Sadece flok baskı yapılacak yüzeye yapışması değil, aynı zamanda flok liflerine de sağlam yapışabilmesi gerekir. Uygulanacak malzemede istenen kaliteye göre, yapışkanın yıkama, aşınma ve yağ direncinin de yüksek olması gerekebilir. Yapıştırıcı içerisine boya karıştırılabilir. Bu sayede flok rengine daha uygun bir yapıştırıcı rengiyle, malzeme renginden ortaya çıkacak görsel sorunlar ortadan kaldırılmış olur.

Eğer püskürtme yöntemiyle yapıştırıcı uygulaması yapılacak ise, flok tozlarının saplanmaması gereken yerler maskelenmelidir.

Flok kaplanacak yüzey, yapıştırıcıyı içine çekemeyecek şekilde olmalıdır. Bu tür malzemeler için tutkal öncesi bir astar uygulaması gerekebilir. Örneğin ahşap, sünger, kağıt, karton gibi malzemeler, tutkal emiciliği açısından riskli malzemelerdir.

Yapıştırıcı yüzeyi, flok saplanabilecek kadar kalın; aynı zamanda akışkanlık sağlamayacak kadar da ince olmalıdır. Bu oran flok boyunun onda biri olarak hesaplanmıştır.